Szybki start

Chcę być on-line już dziś, strona niech powoli nabiera barw.

Tu i teraz nie są synonimami dobrze zrobionej strony internetowej. Im ma być lepsza, tym więcej pracy trzeba w nią włożyć. Nawet budowana na gotowych rozwiązaniach nigdy nie jest w stu procentach bezbłędna, nie wspominając o nadchodzących aktualizacjach wszystkiego, na czym jest budowana dziś. Jednak nie wszystkie projekty trzeba ukrywać do ostatniego momentu podgrzewając atmosferę, aż do wyznaczonej 9:30, gdy wreszcie mogą wtargnąć tłumy wykupując zapowiedziany cud techniki sadowniczej, kto pierwszy, ten lepszy. Jeśli na celu nie ma zarobku w tak specyficzny sposób, strona w formie bardzo podstawowej może stanąć prawie od razu. Nie trzeba jej wcale robić w domowym zaciszu z sąsiadem remontującym mieszkanie i naszą smogosferę, aż klient zacznie nas budzić wczesną porą około 11, by sprawdzić postępy w pracy. Pierwszy etap z zadatkiem zmobilizuje twórcę, bo praca będzie widoczna na co dzień przez wszystkich zainteresowanych, oraz zleceniodawcę, który nie zobaczy nic, poza tym, co zdoła zebrać i przesłać front-end deweloperowi.

Wczesny etap powstawania strony

W kilku słowach, co następuje:

Bez niektórych informacji wstyd zaczynać, więc nie zaniedbujmy klientów.

Taka mini wersja przyszłości musi być responsywna. Noworodek jest małym człowiekiem, który będzie tylko rósł, piękniał umysłowo i fizycznie, nawet gdy jest jeszcze bez włosów i zębów. Strona z niewielką ilością informacji też może kompletnie wyglądać, a nawet powinna, bo wtedy łatwiej jest ją rozwijać. [Przykład umieszczę wkrótce].

Tytułowy szybki start, to rodzaj podejścia do projektowania strony w czasie jej budowania. Trzeba mieć na uwadze, że wszelkie zmiany są sumowanymi kosztami, czyli gdy ostatecznie wybrana zostanie np. trzecia wersja z pięciu, to zapłacić będzie trzeba za wszystkie, ponieważ były tworzone, jak prototypy, tylko finalnie nie weszły do produkcji, a koszty zostały poniesione na ich stworzenie i tak. Opłaty też są pobierane etapowo, bo produkt istnieje (domena, hosting, zainstalowany i skonfigurowany WordPress), a tylko się go rozwija.

Przy pisaniu kodu do przygotowanej przez grafika makiety, oczywiście zaakceptowanej przez klienta, jest inaczej, ponieważ zmiany są dopiero brane pod uwagę po pełnym zakodowaniu. Przynajmniej teoretycznie, ponieważ wszystko tu zależy od budżetu klienta.

Zadatek, który jest znaczną częścią opłaty za stronę, to pokrycie nie tylko pracy do pewnego etapu, ale przede wszystkim zwrot kosztów za stosowane przez developera narzędzia. To rozwiązanie pozwala zatrzymać pracę na jakiś czas, gdy rozliczony zostanie kolejny etap. Strona będzie działać, choć niedokończona, bo bez optymalizacji i bez wsparcia. Natomiast jej rozwój może być kontynuowany po czasie, albo przez kogoś innego wliczając w to pracowników firmy zlecającej. Korzyścią dla twórcy, poza na pewno mniejszym zarobkiem, jest brak zobowiązania do jakichkolwiek nieodpłatnych poprawek, lub całkowita z nich rezygnacja.

Rozpoczęcie od zaraz jest dobrym wyborem, gdy trudno określić zlecającemu, czy będzie w stanie dostarczyć potrzebne materiały w racjonalnie krótkim czasie. Wtenczas rozłożenie tworzenia strony na zamknięte etapy oddzielone w czasie mimo, że w sumie kosztowniejsze dają obu stroną perspektywę, której zawsze brakuje w kompletnych projektach.

Trudno mówić o szybkim starcie, jako rozwiązaniu dla sklepu internetowego. W biznesie wszystko musi być zapięte na ostatni guzik. Natomiast strony tematyczne, gdzie zdjęcia i artykuły będą pojawiać się przesz cały rok mogą skorzystać z takiego modelu, nie koniecznie godząc się na kilkumiesięczne przerwy budowaniu, gdy jest to dopiero szkielet strony.

Wybór jak zawsze należy do klienta.